bilety
instagram
en
pl
home

Pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego

Dekoracje w piątkowym konkursie WECHTA Eventing Tour (WKKW) oraz niedzielnym GRAND PRIX o nagrodę PKO Banku Polskiego odbędą się przy uroczystej asyście Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. W sobotę cavaliadowi goście zobaczą natomiast pokaz w wykonaniu tego konnego pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego WP.

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego został utworzony dzięki staraniom środowisk kawaleryjskich, stowarzyszeń kultywujących tradycje Pułków Kawalerii II RP oraz Stowarzyszeniu Szwadron Jazdy RP na czele którego stał ówczesny wicepremier i minister rolnictwa Roman Jagieliński. Rozmowy prowadzone z Ministerstwem Obrony Narodowej doprowadziły do podpisania 12 listopada 1996 roku porozumienia o współpracy w celu sformowania reprezentacyjnego pododdziału kawalerii w sile szwadronu.

Szwadron Kawalerii występuje w umundurowaniu historycznym wzór 36. Mundury, płaszcze rogatywki z amarantowym otokiem, rzędy jeździeckie siodła i ogłowia wykonane są zgodnie ze wzorami z okresu międzywojennego wzór 1936. Pododdział uzbrojony jest w szable wz. 1934, tak zwane Ludwikówki oraz lance francuskie wz. 1913. Szwadron używa barw ogólno kawaleryjskich, czyli amarantowo-granatowe proporczyki na lancach i kołnierzach kurtek oraz amarantowe otoki na rogatywkach.

W sobotnim pokazie zademonstrowane będzie musztra konna (jazda w szykach opisanych w regulaminie kawalerii oraz elementy wymyślone na potrzeby pokazu) a także władanie białą bronią Lancą i szablą.

2018-03-01
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact