Organizator:

WKKW na hali

Podziel się

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego jest konkurencją olimpijską, inaczej na tą konkurencję mówi się jeździecki triathlon, ponieważ łączy w sobie 3 próby - ujeżdżenie, skoki i niezwykle emocjonującą próbę terenową. W klasycznym WKKW jeźdźcy rywalizują każdego dnia w innej próbie, zazwyczaj rozpoczynając ujeżdżeniem w trakcie którego otrzymują ocenę %, brakujące do 100% wartości stanowią punkty karne, czyli wynik z ujeżdżenia 72% daje 28 punktów karnych. Następnego dnia rywalizacja przenosi się na cross, gdzie rozgrywa się próbę terenową, zawodnicy mają do pokonania nawet 20-30 przeszkód naturalnych na kilkukilometrowej trasie, czasy przejazdu mogą sięgać nawet kilkunastu minut szybkiego galopu. Jeźdźcy otrzymują punkty karne za przekroczenie normy czasu, nieposłuszeństwo konia lub błędy flagi określającej szerokość i kierunek skakanej przeszkody. Ostatni dzień rywalizacji to klasyczna próba skoków przez przeszkody na parkurze, to prawdziwy test dla koni, które dzień wcześniej pokonały wyczerpującą próbę terenową. Zwycięża zawodnik, który zgromadzi jak najmniejszą liczbę punktów karnych. 

 

Na CAVALIADZIE rozgrywana jest wyłącznie próba terenowa, to jedna z nielicznych imprez jeździeckich, dająca możliwość pokonywania przeszkód terenowych w warunkach halowych. Rywalizacja odbywa się na wysokim poziomie, konkursy są zaliczane do Halowego Pucharu Polski WKKW a udział w nich przypada jedynie najlepszym zawodnikom z Polski. 

Konkurs WKKW na CAVALIADZIE składa się z 2 rund - podstawowej i rundy zwycięzców dla 6ciu najlepszych zawodników lub wszystkich z bezbłędnymi przejazdami. Parkur to przede wszystkim przeszkody terenowe, bankiet, przeszkody terenowe z możliwością zrzutki i klasyczna przeszkoda parkurowa. Runda postawowa oceniana jest zgodnie z tabelą A czyli każda zrzutka lub nieposłuszeństwo konia karane są punktami karnymi, w rundzie zwycięzców do oceny bierze się tabelę C, czyli każda zrzutka jest przeliczana na karne sekundy, zwycięża zawodnik, który osiągnie najlepszy czas końcowy rundy zwycięzców. 

 

Przeszkoda terenowa z hyrdą (ćwierćwałek z hyrdą)- to przeszkoda stała, jednak koń ma możliwość "czesać" nogami górną część żywopłotu

Przeszkoda terenowa - wąski front - dużym utrudnieniem jest mała szerokość przeszkody.
Przeszkoda terenowa z możliwością zrzutki - tu skrzynia w kształcie pałacu, z zawieszonym na podpórkach drągiem, zrzutka jest karana punktami.
Przeszkoda terenowa - ćwierćwałek - proszę zwrócić uwagę, że ta przeszkoda jest również przystosowana do umieszczenia na podpórkach drąga - dzięki temu może zostać wykorzystana w rundzie zwycięzców.
Przeszkoda terenowa - odpowiednik triplebarra, wąski front zbudowany z 3 drągów. Dla bezpieczeństwa konia i zawodnika zastosowano MIM Clip, czyli specjalną klamrę, która po silnym uderzeniu uwalnia najwyższą część przeszkody, zmniejszając ryzyko przewrócenia się konia. 
Bankiet - zdecydowanie ulubiona przeszkoda publiczności CAVALIADY, to specjalnie przygotowany zeskok dla koni, często dla utrudnienia jest on wykorzystywany z wąskim frontem jako kombinacja przeszkód. 
Przeszkoda terenowa z możliwością zrzutki - tu corner - przeszkoda z jednej strony wąska, z drugiej szeroka.